Nemėginkite numesti svorio ir nepriaukite antsvorio
Kodėl?
Nėštumo laikotarpis nėra tinkamas laikas mesti svorį. Jeigu besilaukiančios mamos stengiasi išlaikyti savo figūrą mažiau valgydamos, vaisius negauna reikiamo kiekio subalansuotų maistinių medžiagų. Be to, natūrali nėštukės organizmo apsauga nėra pakankamai stipri, tikimybė susirgti gripu lengvai išauga ir tai gali pakenkti jūsų vaikelio sveikatai.
Kaip?
Anot ginekologų, geriausias būdas kontroliuoti jūsų kūno svorį yra palaikyti svorį norimose ribose iki nėštumo. Mamos, kurios priaugo daugiau svorio nėštumo metu, turėtų pamėginti reguliuoti savo mitybą sumažindamos daug kalorijų ir riebalų turintį maistą, ir padidinti suvalgomų daržovių bei vaisių kiekį. Antsvoris sukelia aukštą kraujospūdį, gestacinį diabetą ar kitus su nėštumu susijusius sutrikimus. Todėl besilaukiančioms mamoms rekomenduojama pasitarti su profesionaliais mitybos ekspertais, o ne mėginti numesti svorio nesaugiais metodais.1
Būkite aktyvi
Kodėl?
Be reikiamo aktyvios fizinės veiklos nėštumo metu, jūsų metabolizmas gali sulėtėti, ištvermė susilpnėti ir kalorijos nebus sudeginamos. Ilgainiui, tai lems antsvorio augimą. Ginekologai teigia, kad tinkama aktyvi veikla pagerins besilaukiančių mamų širdies ir kraujagyslių veiklą bei raumenų stiprumą, o tai naudinga ir mamai, ir vaisiui.
Kaip?
Jeigu nesergate tam tikromis ligomis, geriausia būtų užsiimti aktyvia veikla kasdien, pavyzdžiui, daryti lengvus tempimo pratimus ar vaikščioti. Galite taip pat kreiptis į sporto trenerius, kurie specializuojasi nėštukių mankštose, arba dalyvauti daugiau įvairių veiklų, kaip plaukimas, joga ar šokis.
Nepervarkite
Kodėl?
Pervargimas gali lemti kraujavimą ir persileidimą ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, taip pat per mažą vaisiaus svorį ar pirmalaikį gimdymą. Tai taip pat gali paveikti mamos sveikatą.
Kaip?
Jeigu patiriate diskomfortą ar tempimą pilvo srityje, nedelsiant pailsėkite atsigulusi lovoje. Jeigu jaučiate gimdos susitraukimus ar pastebite kraujavimą, nedelsiant kreipkitės į medikus pagalbos. Mamos turėtų atkreipti dėmesį ne tik į fizinį, bet ir psichologinį pervargimą (pvz. nuo streso darbe) nėštumo metu. Siekiant to išvengti, leiskite sau padaryti reguliarias pertraukėles ir sumažinkite reikalavimus bei lūkesčius šiuo laikotarpiu.
Pozityvi nuotaika
Kodėl?
Anot gydytojų, rami ir gera nuotaika padeda nėštukėms išlaikyti sveiką ir stabilią organizmo būklę. Atvirkščiai, jeigu mamos tampa emocingos ar dirglios, širdis pradeda plakti stipriau, o kraujo cirkuliacija pradeda šokinėti. Abu atvejai netiesiogiai veikia vaisiaus būseną.
Kaip?
Kadangi daugiau ir daugiau žmonių pradeda daugiau dėmesio skirti rūpinimuisi mamomis prieš gimdymą, ekspertai pataria, kad pozityvus požiūris ir teigiama nuotaika mažylio laukimo metu padeda užtikrinti lengvą nėštumą ir gimdymą. Jūsų būsimas mažylis taip pat gims sveikas ir išsiugdys gerą temperamentą.
Susilaikykite nuo rūkymo ir alkoholio vartojimo
Kodėl?
Cigaretės ir alkoholis yra "didžiausias NE!" besilaukiančioms mamoms. Kvėpavimas dūmais gali turėti įtakos mažam kūdikio svoriui, sukelti pirmalaikį gimdymą, perinatalinę mirtį ir kitas tragiškas pasekmes. Atitinkamai, alkoholis gali sustabdyti vaisiaus augimą, sutrikdyti centrinės nervų sistemos vystymąsi ir sukelti fizines deformacijas.
Kaip?
Rūkančios ar vartojančios alkoholį mamos privalo mesti šiuos įpročius nėštumo metu. Mamos taip pat turėtų vengti pasyvaus rūkymo kiek tik įmanoma. Daugelis mūsų mėgsta kavą ar arbatą, tačiau tai taip pat gali atnešti nepageidaujamų pasekmių, kaip vaisiaus nerimastingumą. Todėl geriausia taip pat vengti šių gėrimų.
Valgykite daug vaisių ir daržovių, idant išvengti vidurių užkietėjimų
Kodėl?
Vidurių užkietėjimas yra viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų, su kuriomis tenka susidurti besilaukiančioms moterims. Viena pagrindinių to priežasčių yra išsiplėtusi gimda, kuri apriboja žarnyno judesius. Hormonų pokyčiai organizme taip pat gali lemti vidurių užkietėjimą. Be to, daugelis besilaukiančių mamų sumažina savo aktyvią veiklą nėštumo metu, o tai dar labiau pablogina situaciją.
Kaip?
Gydytojai tiki, kad reikiamas vaisių, daržovių ir vandens kiekis yra būtini nėštumo metu. Be to, reguliari mankšta padeda žarnyno veiklai. Jeigu kenčiate nuo intensyvaus vidurių užkietėjimo, vietoj savarankiško laisvinamųjų vaistų naudojimo, kreipkitės pagalbos į medikus. Nepersistenkite stumiamaisiais judesiais siekdama paskatinti žarnyno judesius, taip siekiant išvengi priešlaikinio gimdymo pavojaus.
Nešiokite tinkamus drabužius
Kodėl?
Ketvirtas ar penktas nėštumo mėnesis yra tinkamiausias laikas mamoms šiek tiek pertvarkyti savo spintą. Motinystės drabužiai ar suknelės yra tinkamiausias pasirinkimas, nes aptempti drabužiai gali kelti nepatogumą ir apriboti jūsų judesius.
Kaip?
Daugelis besilaukiančių moterų nėštumo metu pradeda daugiau prakaituoti, tad laidžios, kvėpuojančios ir sugeriančios medžiagos yra geriausias pasirinkimas. Reikėtų atsižvelgti į ne tik viršutinių, bet ir atitinkamų apatinių drabužių poreikį keičiantis jūsų figūrai. Saugumas tampa aukščiausiu prioritetu, tad venkite dėvėti aukštakulnius batelius ir rinkitės žemakulnius arba plokščiapadę avalynę. Toks pasirinkimas taip pat padėtų išvengti nugaros skausmų.
Skaitykite knygas apie nėštumą ir tėvystę
Kodėl?
Tapimas mama nėra pats lengviausias darbas, tad yra suprantama, kad besilaukiančios mamos nerimauja apie įvairias problemas nuo pat nėštumo pradžios. Daugybė mamų, kurios laukiasi pirmą kartą, išgyvena gimdymo baimę, jaučiasi pasimetusios ir nežinančios, kaip užauginti sveiką vaiką.
Kaip?
Geriausia, ką galite daryti, tai skaityti kuo daugiau su šiomis temomis susijusių leidinių ir knygų, arba dalyvauti besilaukiančių tėvelių kursuose. Tai turėtų pagelbėti jums išlaikyti tapimo puikia mama egzaminą.
Reguliariai lankykitės pas gydytoją
Kodėl?
Pati paprasčiausia bet būtiniausia praktika nėštumo metu yra reguliariai lankytis pas savo gydytoją. Šie patikrinimai padeda prižiūrėti jūsų vaisiaus augimą ir pokyčius, taip pat gelbsti atvejais, kai būtina imtis tam tikrų atsargumo priemonių. Reguliarios konsultacijos taip pat padeda anksti atpažinti galimus apsigimimus ar būtinas skubiai spręsti problemas.
Kaip?
Jeigu turite abejonių ar klausimų apie nėštumą ar gimdymą, užsirašykite viską iki vizito pas gydytoją ir atvirai klauskite visko, kas jums rūpi. Echoskopija, arba ultragarsinis tyrimas, yra reguliari procedūra vizito pas gydytoją metu, ir tai yra puikus būdas tėveliams, besilaukiantiems pirmojo kūdikio, susiformuoti artimesnį ryšį su mažyliu.
Palaikykite reguliarų miego rėžimą ir nenaktinėkite
Kodėl?
Naktinėjimas neigiamai veikia mūsų natūralų organizmo atsparumą, fizines jėgas ir kompleksiją. Besilaukiančios mamos turėtų pasirūpinti reguliariu miego ritmu, kad užtikrintų savo kūno sveikatą ir išnešiotų sveiką kūdikį.
Kaip?
Miegokite tiek, kiek jums reikia, neikite miegoti vėlai, ir palaikykite subalansuotą ir sveiką mitybą. Visų išvardintų dalykų ir gerų kasdienių gyvenimo įpročių turėtų būti laikomasi viso nėštumo laikotarpiu. Dar daugiau, šių įpročių dėka galima išvengti nemigos, galvos skausmų ir kitų sutrikimų.
Pasižymėkite vaisiaus judesius
Kodėl?
Besilaukiančios mamos gali jausti vaisiaus judesius nuo maždaug 18-20 nėštumo savaitės. Naudinga turėti užrašus ir prižiūrėti jūsų vaiko gerovę, vystymąsi ir progresą. Jūsų kūdikio judesiai bus labiausiai juntami 28-28 nėštumo savaitėmis. Todėl nuo 7 nėštumo mėnesio mamos turėtų atkreipti daugiau dėmesio į vaisiaus judesius.
Kaip?
3 kartai per valandą, 30-40 kartų per 12 valandų yra laikomi normaliais vaisiaus judesiais. Jeigu pastebite drastišką judesių sumažėjimą ar užsitęsusį nejudrumo laiką, nedelsdami kreipkitės į gydytojus.
Rūpinimasis oda
Kodėl?
Nėštumo metu, dėl įvairių pokyčių jūsų kūne, oda pradeda išskirti daugiau riebalų, tad būsimų mamų veido oda gali tapti riebesnė, kas lemia aknės problemas.
Kaip?
Sunkesniais atvejais, keiskite savp odos priežiūros produktus, ar kreipkitės į dermatologą patarimo.
Nuorodos:
1 http://www.weightlossresources.co.uk/weight_loss/pregnancy/during.htm